3of19 | Skrevet 06/09-15 08:38 | fik sendt dette link af en kammerat, en artikel om ganske sovjetæra arkademaskiner.
Nogle studerende har startet et museum i Skt Petersborg.
Sjov læsning.
Det nærmeste jeg er kommet disse maskiner er de en eller to DDR maskiner de har i computerspilsmuseet i Berlin.
Link... |
|
Odin | Skrevet 06/09-15 09:14, rettet 06/09-15 09:32 |
Det nærmeste jeg er kommet disse maskiner er de en eller to DDR maskiner de har i computerspilsmuseet i Berlin.
Orv! Dance Dance Revolution er simpelthen fra Sovjettiden? Det har selvfølgelig "Revolution" i navnet, men jeg har aldrig tænkt i de baner. Der må edderharkemig være nogle vilde strækmarchnumre i de tidligste udgaver. |
|
3of19 | Skrevet 06/09-15 11:34 | Deutsche Demokratische Republik :p |
|
Odin | Skrevet 06/09-15 12:15, rettet 06/09-15 15:49 | I got it. Det var et sløjt forsøg på at være sjov.
Men nu er jeg til gengæld gået og blevet helt varm på idéen med et Dance Dance Revolution fuld af røde slagsange og marchmusik. En Trotski Edition for begynderne og en Stalin Edition for de hardcore.
Eventuelt en Chomsky Edition for de moderne, der godt kan lide kongstanken, men også gerne vil nyde deres personlige frihed. Den udgave kunne eventuelt spille sig selv. |
|
|
|
Odin | Skrevet 06/09-15 12:45, rettet 06/09-15 12:47 | Præcis. Anarkosyndikalist/Libertærsocialist. Han er fortaler for ligelig fordeling af goderne, men på arbejdernes egne præmisser - ikke under tvang.
Med andre ord: Han kan godt lide teksterne, men vil ikke tvinges til at danse. ^_^ |
|
dRxL | Skrevet 07/09-15 08:38 | Der er dog lige det autoritære -> <- anti-autoritære til forskel og at anarkisme og syndikalisme ikke bygger på Marx's teorier (han gjorde alt for at få anarkisterne smidt ud af 1. internationale).
Anarkisterne har deres egne teoretikere som Kropotkin, Bakhtin og Proudhon, men i sagens natur udgør de ikke et autoritært grundlag og mit indtryk er at Chomsky har været inde og vælge grundigt til og fra i deres tekster.
Så Chomsky er modstander af teksterne fra den traditionelle socialisme/kommunisme og foretrækker sin helt egen variant af 12-tone musik (hvor alle tonerne er ligestillede).
I øvrigt tror jeg aldrig Chomsky danser | SIMDSpiller nu: Pokémon Ultra Moon, Pokémon Omega Ruby, Pokémon HeartGold
|
|
|