Spillet er ude nu og Square Enix har udsendt en ny launch trailer (se linket). Jeg bed mærke i at der er valgfrit japansk eller engelsk tale, hvilket altid er en fin valgmulighed.
Tilpasset/forkortet pressetekst fra Bergsala/Nintendo:
Bravely Default fra Square Enix udkommer eksklusivt til Nintendo 3DS-familien og i dag lanceres en ny trailer, der viser spillets nye tag på JRPG-genren. Nye gameplay-elementer som Brave and Default-kampsystemet udfordrer spillerne til at vurdere chance mod risiko i de turbaserede kampe, til at vælge mellem at udføre mange træk i et hug, eller slet ikke at kunne foretage nogen.
Traileren viser også egenskaber skabt til 3DS-systemet, bl.a. den flotte 3D-grafik og StreetPass-funktionalitet, hvor spillere sammen kan genopbygge byen Norende (hovedpersonens hjemstavn) og desuden kan tilkaldes til at hjælpe hinanden i kampene.
Man kan også downloade en demo af spillet i Nintendo eShop. Demoversionen indeholder, udover missioner som er unikke for demoen og altså ikke i selve spillet, også muligheden for at opleve StreetPass i Norendes genopbygningsfunktion samt syv spilbonusser til at låse op.
Din fremgang i Norende samt de indsamlede spilbonusser kan overføres til selve spillet, hvilket giver dig en fordel, når du begiver dig ud på det store eventyr. Herudover kan du downloade særlige AR-kort og se en augmented-reality scene fra handlingen.
Bravely Default lanceres i Europa den 6. december, både som standard retailudgave og som en del af Bravely Default Deluxe Collector’s Edition, der indeholder spillet, Agnès-figur, deluxe artbook, AR-kort og cd med det originale soundtrack.
Bravely Default launch trailer |