X FOR HAN ARK VUR
» SAM INFO AKT BSK
15:03
INFO
PGA Tour 2K25
PC
15:02
INFO
PGA Tour 2K25
PS5
15:01
INFO
PGA Tour 2K25
XBXS
14:55
INFO
Metal Slug Tactic...
PS4
14:53
INFO
Metal Slug Tactic...
PS5
14:49
INFO
Metal Slug Tactic...
NS
14:49
INFO
Metal Slug Tactic...
XBXS
14:48
INFO
Metal Slug Tactic...
XBO
14:46
INFO
Metal Slug Tactic...
PC
14:42
INFO
Omega 6: The Tria...
PC
16:19
VUR
Dragon Quest III H...
Naiera: 8/10
15:43
FOR
Flere Square Enix-title...Naiera
20:14
FOR
Hvad kom ind ad døren i...Greaseball
20:14
FOR
Sonic Racing CrossWorldsGreaseball
19:29
FOR
Tetris Forever fra Digi...Beano
10:03
FOR
Saros (Returnal efterfø...Sumez
18:29
FOR
Bedste spil i denne (ni...Nuclear Detergent
12:15
FOR
dRxLaX feedback (tråden)dRxL
20:35
FOR
Nyt i PlayStation StoreSeph
16:57
FOR
Svar på dumme spørgsmål...Jmog
23:25
FOR
Like a Dragon: Pirate Y...Beano
23:04
FOR
Ninja Gaiden 4 fra Team...Beano
14:05
FOR
Nintendo Switch 2 annon...Jmog
19:06
FOR
Final Fantasy VII: Rebi...dRxL
11:55
FOR
RIP-trådenNuclear Detergent
11:53
FOR
Elon “Gamer” MuskDunwich
20:07
FOR
Tak for i år 2024Dunwich
20:07
FOR
DreamDisc24 - Dreamcast...Killercow
11:29
FOR
DowntimeRJK
15:36
FOR
No Man's SkySumez
13:06
FOR
Hvad synes du om filmen?millennium
14:53
HAN
S: Legend Of Zelda...
Naiera: 1000,-
14:52
HAN
S: Kingdom Hearts...
Naiera: 1000,-
14:33
HAN
S: Cannon Spike
Naiera: 1500,-
14:07
HAN
S: Batsugun
Naiera: 1000,-
14:06
HAN
S: Radiant Silverg...
Naiera: 2000,-
01:12
HAN
S: Radiant Silverg...
Naiera: 2000,-
14:59
HAN
S: Mega Man Zero...
KroeboCop: 1675,-
14:59
HAN
S: Blazing Chrome...
KroeboCop: 775,-
14:59
HAN
S: Capcom Beat '...
KroeboCop: 775,-
14:59
HAN
S: Blasphemous
KroeboCop: 1475,-
20:20
HAN
S: Controller [SIX...
KillerBean2: ?
14:34
HAN
S: Wonder Boy Ann...
Beano: 400,-
21:17
HAN
S: Control: Ultima...
silverstar: 150,-
04:28
HAN
S: Shikhondo: Sou...
Naiera: 1000,-
16:39
HAN
S: Giga Wing
Naiera: 500,-

Tunguska: Legend Of Faith


Action/Adventure spillet Tunguska: Legend of Faith blev i første omgang udgivet til PC, og er nu kommet til PlayStation. Vi følger Jack Riley der skal bekæmpe mørk magi for at vinde godhedens tre talismænd: tro håb og kærlighed. Fejler han, overtager de mørke kræfter styringen på jordkloden, og det er ude med os alle.

Tunguska Legenden

Tunguska er navnet på den kæmpe eksplosion der forekom i Sibirien i 1908. Det er stor mystik og gætterier om, hvad de var der udslettede landskabet. Størstedelen holder dog på en meteor, men derfor kan det i spilleverdenen jo godt forekomme gisninger om mørk magi og mystik.

Jack Riley bliver anklaget for en forbrydelse han ikke har begået. Han bliver sendt i den elektriske stol, men noget går galt. I stedet for at dø bliver han sendt til en anden dimension, et russisk lignende slot. Her skal han kæmpe sig gennem utallige gange, døre og modstandere for at redde, ikke kun hans egen skæbne, men hele verdens. Det er en tung byrde unge Jack skal bære på sine skuldre, men bare rolig de (skuldrene) er lavet så overdimensioneret at han nok skal klare det.

Lara Croft Look alike ?

Legend of Faith starter med en utrolig flot og lang introsekvens, hvor vi følger Jack Riley umiddelbart før han bliver sat i den elektriske stol. Grafikken er flot og imponerende. Den skal dog ses to gange, da man første gang i lægger mærke til andet en Jacks udseende. Hvad udviklerne helt præcist har haft i tankerne er svært at sige. Måske et mandligt modspil til Lara Croft ? Jack har nemlig også alt for små bukser på og hans overkrop er overdrevet stor, og endelig er han også blevet udstyret med langt mørkt hår i en hestehale.

Alt for svært

Efter introsekvensen starter man udenfor et slot. Enten kan man gå ind i slottet eller op i et tårn, hvor man intet kan gøre eller røre. Inde i slottet møder man hurtig den første modstander. Det fungerer på den måde at der i gangene er opstillet fælder. Piggede brædder der kører op, rundt eller lignende. For at komme forbi dem skal man slå en modstander i gulvet, hvorefter fælden stopper eller kører i an anden retning så man kan komme forbi. Der er ikke flere valgmuligheder man kan kun gå en vej.

Spillet er som sagt en blanding mellem action og adventure, men ikke i den helt gamle stil. Jack har ingen monstervåben, men til at starte med kun sine bare næver. Selve slåskampene aktiveres ved at trykke
firkant. Nu er Jack i slåspositon og så gælder det om at give sin modstander en på tæven. Udgiverne har givet pralet lidt med dette fantastiske slåssystem, og hvordan kameravinklerne bevægede sig alt efter, hvor man befandt sig......NOT. Det er komplet umuligt til at starte med. Det kræver utallige forsøg i starten af spillet at komme levende gennem bare de første tre modstandere. Det kan godt være at kameraet flytte med spillerne, med det zoomer absolut ikke ind, og til tider er spillerne så små at man ikke aner, hvad f... man laver. Man sparker og slår ofte ud i den blå luft, og tit er det et spørgsmål om held om man rammer eller ej.

Når man så endelig er kommet videre er det ikke sikkert man kan føre vor helt sikkert gennem fælderne. Afstands bedømmelsen er igen helt henne i vejret. Jacks ynkelige forsøg på et hop over bjælkerne ender mere ofte med et brag mod gulvet i stedet for at lande sikkert på den anden side.
Vildt tålmodighedskrævende

Sådan foregår det ellers med 10 modstandere og fælder, og al respekt for dem der ikke slukkede deres PlayStation max en time efter dette spil blev sat i. Personligt tog det mig dage bare at komme forbi de først par modstandere fordi jeg blev for hidsig og bare ikke gad mere. En positiv tanke må man dog sende udgiverne for deres autosave system. Hver gang man dør starter man ved den sidste dør man gik ind af og dette er klart det bedste ved hele spillet. Senere hjælper det dog på det når Jack finder et par våben.

Så starter adventure delen og nøjagtig ligesom med slås delen kræver det mere held en logik at komme igennem.

Grafik.....

Flotte 2D bagrunde.....blabla. Ja, baggrunden er faktisk ok lavet. Selve slottet er realistisk uhyggeligt nok, men Jack Riley er ikke imponerende (udover overkroppen). Når han går gennem slottet bliver han til tider så lille i forhold til alt andet at han ligner en smølf på steroider.

Legende

Tunguska Legend of faith er ikke et spil jeg vil anbefale nogen, men da jeg så fik fortalt at det blev lanceret til 149 kr. overvejede jeg igen. 149 er jo ikke meget for et spil, og besidder man oceaner af tålmodighed og ikke er typen der går meget op i detaljer kan dette være spillet for dig.

For mit eget vedkommende tvivler jeg på det nogensinde kommer i maskinen igen. At et sådan spil kan udkomme i disse så moderne tider, er mig en gåde. Og en legende det bliver det aldrig...

Tunguska: Legend Of Faith (EU)
Anmelders vurdering
2/6