X FOR HAN ARK VUR
» SAM INFO AKT BSK
19:10
SAM
Dragon Quest IV: C...
nyremand
19:09
SAM
Dragon Quest IX: D...
nyremand
18:13
SAM
Visual Memory Uni...
Hanky
18:13
SAM
Controller
Hanky
18:13
SAM
Controller
Hanky
18:13
SAM
Controller
Hanky
18:12
SAM
Dreamcast
Hanky
16:48
INFO
Mutant Boxing Le...
PS5
16:47
INFO
There's A Gun In...
PS5
16:47
INFO
Backrooms, The: 1...
PS5
16:47
INFO
Korza Motor
PS4
16:46
INFO
Siblings Role-Play...
PS4
16:46
INFO
Ninja Master Toru
XBO
16:44
INFO
Backrooms, The: 1...
XBO
16:44
INFO
To The Moon: Sigm...
NS
16:43
INFO
To The Moon: Sigm...
NS
16:43
INFO
So Much Stuff 4:...
NS
16:37
ARK
Lost Records: Blo...
Gamereactor: 8/10
16:37
ARK
Like A Dragon: Pira...
Gamereactor: 8/10
16:36
ARK
Kingdom Come: De...
Gamers Lounge: 3.0/5
16:35
ARK
Avowed
Gamers Lounge: 4.5/5
16:33
ARK
Like A Dragon: Pira...
Gamers Lounge: 4.0/5
20:14
FOR
Hvad kom ind ad døren i...Greaseball
20:14
FOR
Sonic Racing CrossWorldsGreaseball
19:29
FOR
Tetris Forever fra Digi...Beano
10:03
FOR
Saros (Returnal efterfø...Sumez
18:29
FOR
Bedste spil i denne (ni...Nuclear Detergent
12:15
FOR
dRxLaX feedback (tråden)dRxL
10:14
FOR
Flere Square Enix-title...Naiera
20:35
FOR
Nyt i PlayStation StoreSeph
16:57
FOR
Svar på dumme spørgsmål...Jmog
23:25
FOR
Like a Dragon: Pirate Y...Beano
23:04
FOR
Ninja Gaiden 4 fra Team...Beano
14:05
FOR
Nintendo Switch 2 annon...Jmog
19:06
FOR
Final Fantasy VII: Rebi...dRxL
11:55
FOR
RIP-trådenNuclear Detergent
11:53
FOR
Elon “Gamer” MuskDunwich
20:07
FOR
Tak for i år 2024Dunwich
20:07
FOR
DreamDisc24 - Dreamcast...Killercow
11:29
FOR
DowntimeRJK
15:36
FOR
No Man's SkySumez
13:06
FOR
Hvad synes du om filmen?millennium
14:53
HAN
S: Legend Of Zelda...
Naiera: 1000,-
14:52
HAN
S: Kingdom Hearts...
Naiera: 1000,-
14:33
HAN
S: Cannon Spike
Naiera: 1500,-
14:07
HAN
S: Batsugun
Naiera: 1000,-
14:06
HAN
S: Radiant Silverg...
Naiera: 2000,-
01:12
HAN
S: Radiant Silverg...
Naiera: 2000,-
14:59
HAN
S: Mega Man Zero...
KroeboCop: 1675,-
14:59
HAN
S: Blazing Chrome...
KroeboCop: 775,-
14:59
HAN
S: Capcom Beat '...
KroeboCop: 775,-
14:59
HAN
S: Blasphemous
KroeboCop: 1475,-
20:20
HAN
S: Controller [SIX...
KillerBean2: ?
14:34
HAN
S: Wonder Boy Ann...
Beano: 400,-
21:17
HAN
S: Control: Ultima...
silverstar: 150,-
04:28
HAN
S: Shikhondo: Sou...
Naiera: 1000,-
16:39
HAN
S: Giga Wing
Naiera: 500,-

Command & Conquer: Red Alert 2


Hvem husker ikke det oprindelige real-time strategispil Red Alert. Spillet tog arven op efter mega-succesen Command & Conquer, og var et slags mellemled mellem Command & Conquer og efterfølgeren Command & Conauer: Tiberian Sun.
Nu har Tiberian Sun haft premiere, og det samme har efterfølgeren til Red Alert; Red Alert 2.
Som om det ikke er svært nok at finde rundt i de mange Command & Conquer titler fra Westwood, så har firmaet det også med at udgive tillægspakker med ekstra missioner, enheder og filmklip. Både det originale Command & Conquer, Red alert og Tiberian Sun har fået en tillægspakke, og nu står Red Alert 2 for skud.

Gameplay

Historien i tillægspakken til Red Alert 2, der bærer det mundrette navn Command & Conquer: Red Alert 2: Yuri's Revenge, er den, at de allierede har vundet kampen i Red Alert 2. Nu fejres sejren over hele verden, og de skyldige sidder i fængsel. Desværre undslipper den russiske spion Yuri, der med sine psykiske kræfter kan blive et helt nyt problem. Og det bliver han også. Yuri har snart sin egen psykiske hær, der truer med at hjernevaske hele jordens befolkning. Dette kan de allierede selvfølgelig ikke lade ske, så de angriber Yuris hovedkvarter, og udløser dermed en ny krig. Som om det ikke var nok, så prøver den slagne fjende, Rusland, at få oprejsning ved ikke bare at nakke Yuri - men også de allierede.
Som du kan læse, så er der lagt i kakkelovnen til en spændende handling i Yuri's Revenge.

Selvom det er vigtigt med nye missioner i en Command & Conquer tillægspakke, så er det mest interessante jo nok de nye enheder, der kræver nye strategier.

For de allierede, så er der tale om 3 nye enheder. Den første kaldes en Guardian GI, og går kort fortalt ud på, at man kan deploy'e en GI-soldat, så han ikke kan blive kørt over mere. Desuden får han langt kraftigere våben - hagen er så, at han ikke kan flytte sig.
En Navy SEAL minder meget om Tanya fra Red alert - dog kan SEALs også forsvare sig effektivt imod kampvogne.
Den mest interessante af de nye allierede enheder er en Robot Tank, der ikke indeholder nogen mennesker, og derfor kan Yuri ikke bruge Mind Control på dem, så de vender sig mod deres skaber. Robot Tanks svæver desuden, så de kan køre over vand.
Russerne har fået deres udgave af SEALs, kaldet Boris. Boris kan kalde et antal MiG fly til at angribe bestemte punkter på kortet.
Russernes Siege Chopper er et formidabelt våben, da den kan flyve omkring og nakke fjendtligt infanteri. Det fede ved denne enhed er dog, at den kan lande, slåes ud, og derefter bruges som en regulær artillerikanon - meget effektivt.
Den sidste nye enhed hos russerne er et Spy Plane, der hurtigt og nemt kan afsløre nye dele af fkendtlige baser.

Udover disse enheder, så har hver side også helt nye bygninger, men dem vil vi ikke nævne noget om her, da der også skal være lidt spænding :-)

Nu tror du måske, at det var, hvad Yuri's Revenge kunne byde på. Da ta'r du fejl. Tillægspakken indeholder en helt ny side, nemlig Yuri, der med alskens psykiske og genetiske isenkram prøver at få skovlen under de to andre sider.
Yuris hær er helt klart sværest at spille, da den kræver, at man bruger sine enheders evner fantastisk godt - men med den rette øvelse, så er en Yuri-spiller dødelig i enhver kamp.

Grafik

Rent grafisk, så er Yuri's revenge jo en tillægspakke, og dermed ændrer den ikke på spillets udseende. Det er der dog heller ikke noget galt i, da Red Alert 2 er ganske nydeligt.
De nye enheder er meget flot lavede, og specielt de allieredes Robot Tanks er ret fede.

Lyd

BANG! BUM! GANG! Tjae… Yuri lyder som Red Alert 2 altid har lydt. Der er noget nyt musik, men ellers ikke noget nyt på denne front - hvilket egentlig heller ikke en noget krav.

Konklusion

Yuri's Revenge er uden tvivl den bedste tillægspakke til noget Command & Conquer spil! Masser af nye enheder og bygningen til de to velkendte sider, og så oveni købet en hel ny side, hvor Yuri står ved roret. Fantastisk! Yuri's revenge tilbyder helt nye muligheder i Red Alert universet. Alle, der ejer Red Alert 2, MÅ købe denne tillægspakke, og alle, der endnu ikke ejer Red Alert 2 - er det ikke snart på tide I indkøber jer det?

Command & Conquer: Red Alert 2 (EU)
Anmelders vurdering
90%