Når og jeg siger når, fordi det ikke er den store udfordring, at du har bestået prøverne får du så lov til at, komme med til 3 koncerter. Det er med andre ord ikke hæsblæsende underholdning, man bliver udsat for. Men der er noget mere, du har mulighed for at lave din egen koreografi. Men hvis det ikke er noget, så er der også en quiz, hvor du kan finde ud af, hvor meget du ved om Britney!
Lyd
Det er vist en smags sag her! Det er hendes musik (klart nok), der præger hele spillet. Selve lyden er god nok, da det hele går rent ind, men det sidste afhænger klart af, om man er fan eller ej. Hvis du ikke er en fan, vil du ikke kunne lide lyden, og omvendt! Så karakteren her bevæger sig ind i en grå zone, og konklusionen er at lyden er over middel men bestemt et stort vurderings spørgsmål, og man kan lide Britney Spears eller ej!
Grafik
Tjo, animationerne af danserne er skam fine, og virker meget realistiske. Men texturene er ikke noget at råbe hurra for, spillet er faktisk tyndt på dette punkt. Videoerne som er inkluderet afspilles dog meget glidende, og i en ganske pæn opløsning. Og Britney selv er jo ganske pæn at kigge på. Omgivelserne er meget hurtigt oversete og der er ikke blevet gjort noget særligt ud af denne afdeling.
Konklusion
Westlife lavede fantomia, et digitalt leksikon til deres fans, Britney Spears "og sikkert en masse pengemænd" har taget det næste skridt, projektet har sammensat en Quiz, musikvideoer og et spil, ned i en gave pakke til alle de mange fans derude. Spillet er helt sikkert ikke for alle, faktisk er det nok de færreste der vil finde meget sjov i det. Faktisk tror jeg, at man kan skære det ned til to grupper, en meget snæver og en bred, "Piger i alderen 5-12 år som har drømmen om at blive Britney" og "Resten af de stakler derude i verden, der bare er håbløst forelsket" det ville dog være synd at sige at spillet er godt, for det er det langt fra!