Som det altid har været muligt i GTA-universet, så kan man også bare give pokker i det hele og cruise rundt i Vice City og lave lige, hvad man har lyst til. Man kan gå amok i et indkøbscenter med et pumpgun eller erklære politiet krig med en kædesav - der er uendelige muligheder, og det er specielt dette element, der giver GTA-serien sin næsten uendelige holdbarhed og appeal.
Grafik
Det er tydeligt, at Rockstar har taget noget af kritikken af GTA3 til sig. Frameraten er blevet betydeligt bedre, selvom der stadig er slowdown visse steder, og generelt er spillet blevet pænere med flere detaljer og f.eks. flottere fodgængere.
Der er masser af effekter som solnedgange, tåge og røg, og det hele giver et udpræget filmisk look, der klæder spillet ualmindeligt godt. Som en ekstra bonus understøtter Vice City, ligesom det oprindelige spil, brugen af widescreen TV.
Lyd
Wow… Jeg er næsten målløs! Hvis man tror GTA3 har et fantastisk soundtrack, så har man ikke hørt Vice City. 80'er stemningen i spillet understreges af en mængde radiostationer, der spiller det ene fede hit fra 80'erne efter det andet. Noget lignende er aldrig set før - og jeg tror heller ikke vi vil komme til det før om meget lang tid. Musiksiden af Vice City er så gennemført, som den kan blive, og andre spil kunne virkelig lære noget her.
Stemmerne på de forskellige figurer i spillet kommer igen fra kendte skuespillere som f.eks. Ray Liotta m.fl., og de almindelige mennesker på gaden har fået lang flere skældsord at fyre af efter en, når man ubehøvlet nok stjæler deres bil eller kører deres ven over.
Konklusion
Selvom Vice City ganske vist 'bare' er en overbygning på GTA3, så er der kommet masser af nyt til. F.eks. er byen dobbelt så stor nu og som en anden sjov ting kan politiet i bedste Need for Speed-stil bruge spike-strips mod flygtende spillere. En vigtig ny feature er muligheden for at køre motorcykler, flyve helikoptere samt skifte tøj. Der er selvfølgelig masser af andre små forbedringer, som det vil være for omfattende at komme ind på her.
Vice City er bedre end GTA3 - på alle måder. Jeg ville have været tilfreds med en ny by og muligheden for at høre mere til Lazlow og Fernando Martinez, men Rockstar er gået meget længere. Gameplayet er derimod stort set det samme, så derfor kan vi ikke give en højere karakter end GTA3, men spillet er noget nær fuldendt og er helt klart værd at købe en PlayStation 2 for.