Jeg ved ikke om vi har det, men nu syntes jeg at der er brug for en tråd til at lukke galde ud i.
Her kommer mit mavesure indlæg:
Jeg er forkølet. Det er i og for sig i orden, det er en del af livet, og det giver mig en undskyldning for at fordybe mig i Oblivion... Altså lige indtil i dag.
I dag valgte mit 4 mnd gamle 32" Samsung-LCD-TV at gå i stykker.... Se hele indlægget
Jeg ved ikke om vi har det, men nu syntes jeg at der er brug for en tråd til at lukke galde ud i.
Her kommer mit mavesure indlæg:
Jeg er forkølet. Det er i og for sig i orden, det er en del af livet, og det giver mig en undskyldning for at fordybe mig i Oblivion... Altså lige indtil i dag.
I dag valgte mit 4 mnd gamle 32" Samsung-LCD-TV at gå i stykker. Ikke bare sådan tænd-sluk-i-stykker, nej, jeg tror jeg var 20 sekunder fra stikflamme og et bål på mit TV-alter (en venlig tanke til ham der opfandt HFI-relæet).
Jeg havde siddet og spillet Oblivion i lidt over en time og 20 minutter, da min kæreste annoncerede sin ankomst på adressen i Sydhavnen. Hun havde lige noget tid inden hun skulle på Seminar på universitet, og ville lige komme forbi til noget kvalitetstid (og så kunne hun se Beverly Hills 90210, nu det alligevel var der).
Sådan ca. 10 minutter inde i det - kom der en række små knald, og en knitren et eller andet sted i lejligheden. Min første tanke var "Min Xbox?!?!?" - et kig på den, afslørede at den var slukket. Jeg kiggede derefter ind mod den bærbare, der stod inde på sengen. Heller ingen ting at se der. Halvt i panik uden egentlig at vide hvad jeg skulle slukke for, farede jeg lidt rundt, og kort efter kom der atter en række små knald, lidt flere, og HFI-relæet gik, alt imens mit TV begyndte at ryge og en sær lugt bredte sig i hele lejligheden. Jeg fik hevet stikket ud, og undersøgte om TV'et skulle væltes ned i et eller andet, der kunne slukke det, men der var ikke rigtigt spor af hverken varme eller noget. Æv. Ikke mere Oblivion i dag.
Heldigvis var aftenen alligevel booket ud med den ugentlige rollespilssession med gutterne, så jeg smuttede et tur ind mod centrum, så Fona kunne få besked om TV'et.
Inde i Fona slår fyren det op, og meddeler mig at "jeg bare skal ringe til deres værksted, og så vil de låne mig et TV, mens de reparerer det andet". Jeg oplyser ham så om de seks måneders udvidet reklamationsret (som Fona iøvrigt selv reklamerer med er 12 måneder hos dem), der lader mig vælge om jeg vil have det repareret, eller om jeg vil have et nyt TV. Jeg fortæller ham at jeg vil have et nyt, da jeg ikke har den store lyst til at have et TV stående, der har sendt røg ud i min lejlighed. Han kigger lidt mærkeligt på mig, og søger så hjælp hos en lidt mere erfaren sælger ude i butikken. Resultatet er at jeg skal ringe til dem i morgen. Jeg er på nuværende tidspunkt skuffet over deres manglende viden, men alligevel glad for at jeg valgte at købe det lokalt, istedet for at spare et par tusinde på at købe det i Tyskland - øv for et gedemarked.
Så langt så godt. Jeg tager så metroen ud mod Amager, hvor jeg skal mødes med de andre. Men nej. Metroen kører ikke mellem Christianshavn og Lergravsparken, som er min endestation, så jeg må tage en superproppet Metrobus istedet, så jeg ender med at komme for sent.
Som om det ikke er nok, så mister min figur brugen af højre arm i spillet - hvilket ikke er så lækkert, når man trods alt lever af at skyde med bue og svinge med sværd.
Så AAARRRGH for en lortedag. Har du noget du har lyst til at skrige over?
|